Žurnalistiku učíme už od roku 1995

Sme druhou najstaršou katedrou na Slovensku, ktorá poskytuje univerzitné štúdium žurnalistiky. Budúcich novinárov a mediálnych pracovníkov vzdelávame od akademického roka 1995/1996.

Zakladateľom a prvým vedúcim našej katedry bol prof. PaedDr. Ivan Sulík, CSc. V rokoch 2004 až 2012 viedol katedru doc. PhDr. PaedDr. Karol Orban, PhD. Od roku 2012 do augusta 2020 stála na čele katedry doc. PhDr. Marcela Antošová, PhD. V septembri 2020 sa stala vedúcou katedry Mgr. Andrea Chlebcová Hečková, PhD. Zástupkyňou vedúcej katedry je Mgr. Veronika Cillingová, PhD.

Ponuka štúdia

V súčasnosti naša katedra ponúka jednoodborový študijný program žurnalistika (akreditovaný bakalársky a magisterský stupeň štúdia) a v spolupráci s Katedrou histórie FF UKF v Nitre medziodborový študijný program žurnalistika-história (akreditovaný bakalársky stupeň štúdia). Poskytuje taktiež možnosť vykonania rigoróznej skúšky a získania titulu PhDr. Doktorandský stupeň (PhD.) štúdia umožňuje katedra realizovať v príbuznom odbore na Katedre masmediálnej komunikácie a reklamy FF UKF v Nitre.

Čo sa u nás učí?

Počas bakalárskeho štúdia získajú poslucháči v rámci ponuky študijného plánu kompletné odborné predpoklady, aby sa ako kvalifikované osobnosti mohli plnohodnotne uplatniť v redakciách printových médií, vydavateľstiev, televízii, rozhlasu, nových médií alebo v komunikačnom a tlačovom odbore v pozícii hovorcov.

Magisterský stupeň ponúka možnosť rozšíriť si vedomosti a praktické schopnosti v oblasti investigatívnej žurnalistiky (vrátane dátovej), PR (Public Relations), marketingu, umeleckej kritiky (filmu, divadla, literatúry alebo výtvarného umenia), audiovizuálnej, auditívnej a textovej tvorby.

Kto u nás učí?

Kvalitu štúdia na katedre žurnalistiky a nových médií zabezpečuje odborný vedecko-pedagogický tím teoretikov a odborníkov z praxe zaoberajúcich sa problematikou žurnalistiky, mediálnej komunikácie a masových médií. Benefitom štúdia je spolupráca katedry so zahraničnými vysokoškolskými inštitúciami, napríklad s Univerzitou v Padove. Študenti majú možnosť využiť ponuku zahraničných študijných pobytov a stáží v zahraničí. Katedra v rámci výučby spolupracuje aj s organizáciami ako Investigatívne centrum Jána Kuciaka a Človek v ohrození – Svet medzi riadkami.

Praktická príprava

Keďže katedra kladie dôraz na získanie praktických novinárskych zručností rovnako ako na teoretickú prípravu, poskytuje svojim študentom možnosť využitia mediálneho centra, ktoré im v priestoroch rozhlasového a televízneho štúdia umožňuje rozvíjať svoje zručnosti. Samozrejmosťou sú exkurzie do vybraných slovenských novinárskych redakcií a televíznych či rozhlasových štúdií. Štandardnou súčasťou štúdia žurnalistiky je povinné absolvovanie redakčnej praxe vo vybranom médiu. Atraktívnou možnosťou zdokonaľovania novinárskych zručností v printovej žurnalistike je redakčná prax v redakcii portálu študentov UKF v Nitre – Občas nečas.

Novinárstvo v pravom zmysle slova nie je povolaním, ale je poslaním. Ak má byť skutočné, musí stáť za ním čistý charakter, zmysel pre spravodlivosť, čestnosť, zodpovednosť, múdrosť. Na jednej strane je novinárstvu vlastná dravosť, asertívnosť, no nikdy nezabúda na slušnosť a empatiu. Jeho mementom je doživotné vzdelávanie, rozhľadenosť. Na konci každej správy, reportáže alebo rozhovoru by neochvejne, nepodplatiteľne mala stáť PRAVDA.

doc. PhDr. PaedDr. Karol Orban, PhD.
vedúci katedry: 2004 – 2012